Weleda aiad

Weleda ravimtaime-aiad on olnud kõige olulisem osa Weleda ärikultuurist alates asutamisest 1921.aastal

Meie kaheksas Weleda ravimtaime aias pannakse alus lähedasele suhtele loodusega. 

Tulge avastama Weleda ravimtaimeaedu ümber maailma, mida haritakse kosmeetika ja ravimite koostisainete tootmiseks:

Isereguleerivad looduslikud levialad

Alates meie alguspäevadest, on taimekasvatus olnud üks viise varustada end pidevalt värskete ja kuivatatud taimedega, mis on peamised koostisained meie ravimitele ning kehahooldustoodetele. Biodünaamilise põllunduse ja taimekasvatuse kaudu me tagame, et taimekaitsevahendid ega muud mürgised ained ei puutuks kokku meie väärtuslike koostisainetega. Kuid mitte üksnes see pole oluline, mida me oma aedadest välja jätame, vaid see, mida sinna sisse toome. Kompostiga hooldamine aitab arendada aktiivset mullastiku-elu ning kindlad preparaadid lehmasõnnikust ning mullaviljakust tõstvatest taimedest, nagu võilill ja palderjan rikastavad mulda, mis muutub viljakandvamaks.

Weleda aedu peetakse kui liigirikast elukeskkonda hekkide ja loodussõbralike sektoritega, mis on koduks putukatest abistajatele. Tervitades nende olendite ilmumist meie aedadesse, aitame säilitada iseregulatsiooni, et vältida kahjurite ja haiguste levikut. Loomulikult aitab taimede liigirkkus ka kaasa ökoloogilisele stabiilsusele ning õietolmu ja nektarit on kasulikele putukatele alati saadaval.

.Lisaks sellele, et kasvatame ravimtaimi oma ravimite ja kehahooldustoodete jaoks, on aiad suurepäraseks viisiks tutvustada inimestele meie põhifilosoofiat – ‘kooskõlas inimese ja loodusega’.  Meie suurim ravimtaimede aed asub Saksmaal. Samuti on meie aiad Prantsusmaa, Šveitsis, Hollandis, Brasiilias, Argentiinas ja Uus-Meremaal.  

Saksamaa

Suurim omasuguste seas

Saksamaal paikneb Weleda suurim ravimtaimede aed tasandikul Schwäbisch Gmünd´ist põhjas. Oma 20 hektariga on see suurim omataoline Euroopas. Siin pole liigirikkusel piire  – biodünaamiliselt kasvatatakse 260 liiki taimi ja 180 nendest liikidest kasutatakse ravimitoodete ja looduskosmeetika koostisainetena. Taimed, nagu laukapuu, nõiapähklipuu, viirpuu leiavad siin loodusliku elukeskkonna nagu ka mitmed metsikud loomad, linnud ja kahepaiksed sellel viie hektari hekkidega piiratud alal. Erakordne lillede küllus meelitab paljusid putukaid, nende hulgas ka kasulikke, nagu sirelased, parasiitsed herilased ja lepatriinu.

Avamaal annavad aastased ja püsitaimed kohalikest liikidest suurima saagi. See hõlmab 25 erinevat puud, mille koort, õisi, vilju, juuri või kogu taime kogutakse saagiks. Siin on ravimtaimedel paremad elutingimused, võrreldes täielikult looduslike asupaikadega, tänu erilisele viisile, kuidas me mulda parandame, pihustades looduslikke vahendeid ja kasutades aednike hoolsat järelvalvet. Siin Swabian Albi piiril, kus on viljakas muld, kihab elu aias märtsist oktoobrini ja saaki hakatakse koguma varakult esimestel talvekuudel, kui kogutakse vereurmarohu ja kikkaputke juuri.

Meie aednikud näevad taimi ja aedu ühtse organismina. Nad pööravad tähelepanu keerukatele suhetele taimede ja mullatüübi vahel, edendavad kasvu ning on loovad ja tegusad, kus loodus vajab tuge. Näiteks, looduskaitse all olev sõnajalg kasvab Weleda aias pargitatra varjulises tunnelis, nii et tal on samad valgustingimused, kui tal oleks oma looduslikus kasvukeskkonnas.

Prantsusmaa ja Šveits

Pisike maapiirkond

Tohutu arv erinevaid ravimtaimeliike suhteliselt väiksel alal loob õitsemisperioodil värvide võistluse. Weleda aiad Šveitsi Arlesheim´is Baseli lähedal ja Prantsuse Bouxwiller´s Huningue´ lähedal asuvad mõlemas kohas kohe büroo ja tootmishoonete kõrval. Bouxwiller´ aed on liigirikkuse saar keset tavapõllundust. Looduslike hekkidega piiratud 1,5 aakrisel alal tunnevad end koduselt linnud, putukad ja kahepaiksed : see on pelgupaik tiikide, kuivade kivimüüride ning viljapuudega. Hoolimata suhteliselt väikesest maa-alast, kasvatatakse siin kuni 70 ravimtaime. Aeda Šveitsi linnas Arlesheimis ümbritseb mets ja 40 aakrit mahedalt haritavat maad. Põllul kasvav liigirikkus eristub suure-mahulisest mahekasvatusest kohe ümbruses. Vaatamata Baseli lähedusele tundub, et tegemist on maakohaga.

Inglismaa

Viljakad piirkonnad

Ilkestone´i aedades Inglismaa keskosa piirkonna Derbyshire´ maakonnas on heleoranžid saialille-väljad suvekuudel tõeliselt pilkupüüdvad. Aiarada selles Weleda aias ei vii külluslike lillepeenardeni, vaid väikeste looduslike klumpideni, millele tagasihoidlikkus ja lihtsus lisavad oma võlu. Aed asub äärelinnas Ilkestone´is, mille tähtsus tõusis tööstusrevolutsiooni ajal ja mis elas palju aastaid hästi mäetööstuse ja sellega seotud tööstuste tõttu. Rohke vihma pärast on maapind märg ja raske, mis ei ole tegelikult ideaalne ravimtaimede kasvatuseks. Kuid biodünaamiline kasvatus teeb imesid, muutes selle mulla viljakaks ning piirkonna ja maa ajalugu on ikka veel näha igas aianurgas.

Holland

Tuul puhub Põhjamerelt soolahõngu sisemaale, hekid ja põõsad kaitsevad aeda karmide rannikutuulte eest. See Hollandi aed, tööstusliku piirkonna keskel tundub oaasina ja pakub ideaalset varjupaika putukatele ja lindudele, edendades samal ajal liigirikkust. Kuigi hektarit on lihtne harida, sisaldab aed erakordselt suurt ravimtaimede hulka.

Siin kasvatatakse enam kui 200 liiki taimi. Raskele mullale antakse parem koostis tugevalt mineraalainetega rikastatud kompostiga ja mõne taime erilisi vajadusi arvestades pakutakse rasket või kerget, märga või kuiva, toitainetelt rikast või vaest mulda. Köetavat kasvuhoonet kasutatakse mõnede troopiliste ravimtaimede kasvatusel. Siin kasvavad pea-aegu kõik taimed, mis on vajalikud Weleda toodetes.

Brasiilia

Vulkaanilist päritolu maa

Vaid 30-minutilise autotee kaugusel Brasiilia suurlinnast São Paolo´st näib São Roque´i aed kui teine maailm. Looduslik, külluslik liigirikkus tunneb end koduselt sellel punasel pinnasel. Aed asub Serra do Mari lähedal, piirkonda õnnistab vihmametsaga kaetud mäeahelik piki Brasiilia kagurannikut.

São Roque´i linn oli kunagi peamine läbipääs läänest Paraguay´sse ja Boliiviasse, siitkaudu rändasid immigrandid Portugalist, Itaaliast, Jaapanist ja Saksamaalt terve 20. sajandi jooksul. Nendega saabus eriline ja mitmekesine aedvilja- ja puuviljakasvatuse traditsioon. Isegi tänapäeval on São Roque´i linn kuulus veini ja hea toidu poolest, mis on toodetud väikestes perefarmides.

Aed loodi 1980ndatel väga viljakale, vulkaanilise päritoluga maalapile. See asub väikese järve kaldal, farmide ja metsaga ümbritsetud, pakkudes rahu ja mitmekesisust igaühele, kes leiab siia tee kiirest pealinna regioonist.

Argentiina

Ümbritsetud rohumaadest ja võimsate okaspuu- ja segametsade vahel, 1200 meetri kõrgusel üle merepinna, harib aednik Jorge Giusto oma apteekri-aeda Cordoba piirkonnas, Argentiina südames.

See Weleda aed ei ole kavandatud täpsete peenarde ja aladena. Selle asemel ravimtaimed, nagu priimula, päevakübar, harilik kukerpuu ja sõnajalad kasvavad jõudsalt siin-seal olemasoleval looduslikul maastikul. Vanad puud pakuvad varju kuumade suvekuude ajal ning oja lookleb läbi 12 aakri kasvavate aedade. Siin kasvatatakse umbes 70 ravimtaimeliiki ja koristatud saak töödeldakse ravimiteks Jorge enda apteegis, mis jääb Buenos Aires´est itta.

Uus-Meremaa

Käsitsi saagikoristus

Havelock North´i aed Uus-Meremaa põhjasaarel asub Te Mata jalamil, Hawkes Bay veinitootmispiirkonnas. Selle Vahemere kliimaga, pikkade soojade suvedega paigas kasvatatakse umbes 50 ravimtaimeliiki.

Warren Pearce ja teised Uus-Meremaa aednikud harivad neid põlde siin biodünaamilise põllunduse põhimõtete järgi. Saagikoristus käib peamiselt käsitsi, vältides rasket põllutehnikat, nii jääb muld kergeks ja õhuliseks.

Kolm lehma annavad vajamineva lehmasõnniku, mis parandab mulla kvaliteeti koos sobiva kompostiga. Taimeliikide arv on suur, nagu ka helisev linnuelustik on rikkalik oma kohalike lindude külluses, nagu tui-meelind, uusmeremaa tuvi ja naljakas pukeko, austraalia rabakana.