Iiris

Rocca Corneta, Itaalia

Iiris – Vikerkaare jumalanna

Nimi Iiris pärineb kreeka sõnast „eiro”, mis tähendab „ühendamist”. Kreeka mütoloogias öeldi, et iirise lill suudab vee maapinnast välja võtta, et pilvi toita. Nii loodi vikerkaar, mis ühendab taeva ja maa. Tõepoolest, see taim on niiskuse tasakaalu hoidmise tõeline meister. Juurepinna lainekujulises struktuuris näeme vee rütmiliste liikumiste peegeldust, mis annab selge märgi selle erilisest suhtest vee elemendiga. Vikerkaare värvidega hõõguvad kerged ja õhukesed õied näitavad, et iirisel on omalaadne suhe õhuga. Tundub, et iirise ülesanne on niiskuse sidumine kuivaga, mis loob nende kahe seisundi vahel tasakaalu.

Iirise juurte kingitus

Iirise lill (ladinakeelne nimetus: Iris germanica L.) kuulub Iridaceae perekonda ja ta on pärit Vahemere piirkonnast. See mitmeaastane taim võib kasvada kuni ühe meetri kõrguseks ja ta on maapinnaga ühenduses väga stabiilsete, laiaulatuslike, paksude juurte võrgustikuga, mida nimetatakse ka risoomiks. Ta õitseb hästi õitsev soodes ja kuivades mägipiirkondades. Seda tänu risoomile, millel on muljetavaldav võime säilitada vett nii, et see suudab pikka aega olla ka kuivas. Maapinna sees asuv risoom imab õhust niiskust ning päikese valgust ja energiat. Ka maa all tõmbab risoom pinnasest niiskust,  ühendades seeläbi taeva ja maa kaks polaarset jõudu. See taim suudab toota eri tasanditel väga tõhusaid aineid ja omadusi, tänu millele on iiris Weleda jaoks nii väärtuslik.

 

Kuidas on võimalik säästev tooraine hankimine, kui taimelt on võetud juur?

See on Weleda jaoks oluline küsimus. Selle probleemi lahendamiseks asutas Weleda 1990ndatel aastatel Itaalias iirise juurte hankimiseks põllumajanduspartnerluse projekti. Siin 800 meetri kõrgusel asuval Apenniini mäel, Demeter-sertifitseeritud talus Azienda Agricola Cà dei Fiori, kasvatab Simon van Hilten imelisi iiriseid, mida ümbritsevad taimede ja muude lillede väljad. Kõik taimed kasvatatakse siin vastavalt biodünaamilistele ja sertifitseeritud orgaanilistele meetoditele. 
Lõhnad ja õied on eriti rikkalikud maikuus, kui iiris näitab meile oma imelisi lillades toonides õisi- see peaaegu nagu taevas.

 
Igal aastal augustis on iirise risoomid valmis, et need hoolikalt käsitsi välja kaevata. Üks osa istutatakse tagasi, nii et järgmisel aastal jätkub piisavalt tervete uute taimede kasv.

Risoomilt eemaldatakse õrnalt muld ja kivid ning see pestakse. Kui välimine osa on kooritud, lõigatakse pookealus viiludeks ja seejärel kuivatatakse hoolikalt spetsiaalsetes kuivatuskambrites. Saadud kvaliteetne tooraine saadetakse seejärel Weledale edasiseks töötlemiseks.

Eile ja homme - kuidas Iris tasakaalustab noort nahka

 

Weleda toodab purustatud juurest alkoholi-vee ekstrakti, nn ema-tinktuuri, mida seejärel kasutatakse erinevates looduslikes ja orgaanilistes kosmeetikatoodetes.

Iirise ema-tinktuur on kuldkollane vedelik, mis aitab nahal reguleerida ja tasakaalustada oma loomulikku niiskusesisaldust. See oluline ja ilus omadus on eriti kasulik noortele. Meie elulugu on täis  muutusi, seda eriti 20dates, kui noored täiskasvanud hakkavad seisma oma jalgadel, omandavad uusi kogemusi ja testivad elu selle kõigis aspektides. Need muutused kajastuvad sageli nahal, põhjustades selle muutumist õrnaks ja kuivaks ning ka põletikule kalduvaks. Siinon iirise tasakaalustavad omadused nahale parimad, et taastada selle tasakaal.

Weleda Iirise nahahooldusvahendites on Iirise juurekstrakt kombineeritud teiste toitainetega, mis aitavad reguleerida nahka, et taastada selle looduslik ilus sära.


Koostisaine

Iris Germanica Root Extract

Iris Germanica Root Extract

The rootstock of Iris consists at a large part of starch and contains mucilaginous substances, tannins as well as essential oil, which is responsible for the violet-type odour of the dried Iris rhizome. Extracts of Iris rootstock regulate the moisture level of the skin.