Lavendel

Bessaraabia, Moldova
Map of Moldova - Lavender Raw Material

Lõputu aroom, mis teeb rahulikuks ja lõõgastab

Lavendli sügavsinised õied sisaldavad eeterlikke õlisid, mida kasutatakse Weleda 50 erineva toote lõhnastamiseks. Lavendli fotodel on tihti näidatud Prantsuse Provence lõputuid violetseid põlde, kuid Euroopas on veel üks oluline kasvupiirkond, mis on sajandeid toetanud lavendli laiaulatuslikku kasvatamist. Moldova on väike riik Rumeenia ja Ukraina vahel ning seal on ainult 34 000 ruutkilomeetrit maad. Seda riiki on õnnistatud sooja ja kuiva kliimaga ning viljaka musta mullaga, mis võimaldab viinamarjaistandusi ja viljapuuaedu arendada. Moldova on olnud üks maailma suurimatest eeterlike õlide tootjatest. 

Lavendel  kuulub  huulõieliste (Lamiaceae) sugukonda, kuhu kuuluvad ka näiteks salvei ja rosmariin.  Talle on väike ümar põõsas koos kahvatute ja püstiste okstega ja arvukate väikeste lillade õitega. Lehed on kitsad ja hallikas-rohelist värvi ülemiste külgede ja karvase valge alumise küljega. Looduses leidub enam kui 25 liiki lavendleid, millest alternatiivses meditsiinis kasutatakse: tähkjas lavendel (Lavandula angustifolia), laialehine lavendel (Lavandula latifolia), Prantsuse lavendel (Lavandula stoechas) ja lavandiin (Lavandula hybrida), mis on laialehise ning tähklavendli ristamisel saadud hübriid.

Suurim mahepõllumajanduslik projekt

Suurbritannia arenguekspert ja Moldova põllumajandusmehaanik käivitasid riigi suurima lavendli mahepõllundusprojekti ja olid üllatunud, kui kiiresti see projekt kasvas. Üheks kasvava arengu põhjuseks on kindlasti koostöö Weledaga, mis algas 2005. aastal. Tihe koostöö Weledaga andis projektile täiendava tõuke. "Nüüdseks on kaastaud umbes 200 põllumajandus väikeettevõtjat ja orgaanilise lavendli kasvuala on laienenud umbes 200 aakri suuruseks," ütleb Briti arenguekspert.

Esimese suurema saagi saamiseks läheb kolm aastat.  Soodsatel tingimustel võib taime koristada kuni kolmkümmend aastat. Esimesed taimed olid koristamiseks valmis 2005. aastal ja sellest ajast alates korjatakse igal aastal juunist kuni juuli keskpaigani taimi käsitsi. 

Korjatud lavendel töödeldakse kohe eeterlike õlide mobiilses destilleerimisseadmes. See nõuab inseneriteadmisi ja hoolsust.  Neli meeskonda töötavad saagikoristusjärgselt pidevalt ja võtavad vastu lavendliõitega täidetud mahuteid, mis seejärel ühendatakse mobiilse katla ja selle aurutsükliga. Destilleerimisprotsess kestab umbes ühe tunni ja igast 100 kg lavendli õiest ekstraheeritakse vaid üks kilo õli.

Kvaliteedi tagamiseks on eriti oluline õli kohe pakendada ja pakendid sulgeda ning säilitada jahedas kohas. 

Kohene rahustav toime

Tänapäevased uuringud on näidanud, et lavendli eeterliku õli komponentidel on otsene rahustav toime kesknärvisüsteemile, aidates lõõgastuda ja toetada unerežiimi. Lavendel aitab leevendada rahutust, uinumisraskusi, pingeid, krampe, seedehäireid ja probleeme südame ning vereringega. Just seetõttu on ta juba iidsetest aegadest olnud väga populaarne ravimtaim. 

Weleda Moldova lavendli projektil on veel üks positiivne mõju: kohalik partner kasutab meie tohutuid kogemusi eeterlike õlide ja toorainehangete analüüsimisel. Koos on tootmine ja saagikoristamine optimeeritud ning on leitud lahendusi paljudele väiksematele probleemidele. Näiteks aitab Weleda leida destilleerimisjääkide kompostimiseks korraliku ja keskkonnasõbraliku lahenduse. "See on vastastikuse abi andmise ja võtmise olukord", kinnitavad kohalikud partnerid. "Ainult koos saavutame me soovitud kvaliteedi."

Lavendli projektist tulenev majanduslik ja sotsiaalne kasu on nähtav alles kümne aasta pärast. Weleda'i 90. sünnipäeva tähistamiseks osalesime Minceni kohalikus linnas asuva tervise ja hoolekande keskuse ehitamisel. See on vaid üks näide sellest, kuidas Weleda partnerlus toetab meile olulist toorainet tootvate kogukondade arengut.

Koostisaine

Lavendliõli

Lavandula Angustifolia Oil

Lavendliõli on eeterlik õli, mis on saadud värske lavendli õitest destilleerimise teel. Koos muude looduslike eeterlike õlidega kasutatakse seda toodete aromatiseerimiseks.