Ratanhia

Arequipa, Peruu
Map of Peru - Ratanhia

Ratanhia – juured Andidest

Põõsas, mis kasvab Boliivias, Peruus ja Ecuadoris, Andide jalamil, on esmapilgul silmapaistmatu ja mitte üldse ilus vaadata. Selle sisemised omadused on väga väärtuslikud. Asjaolu, et ratanhia (ladinakeelne nimi: Krameria lappacea) on kogu taime perekonna ainus liik, on veel üks märk sellest, et see taim on tõesti midagi erilist.


 

Jätkusuutlik tooraine hankimine looduslikult levialalt.

Lõuna-Ameerika põliselanike keeles tähendab ratanhia „taime, mis libiseb üle maa”. Andide põlisrahvad on hinnanud selle tervendavaid omadusi juba ammusest ajast, kuid Euroopas ei olnud see teada enne 18. sajandi algust, kui taim toodi esmakordselt Hispaaniasse ja hiljem Saksamaale. Sellest ajast alates on see muutunud üha populaarsemaks väärtusliku ravimina ja selle töötlemise kogused on pidevalt kasvanud kuni selle leviala ohustamiseni. Sel põhjusel tellis Weleda 2005. aastal Andides mitmeaastase uuringu, mille eesmärk oli välja töötada säästev loodusliku kogumise strateegia.


 

Olulised asjad on nähtamatud

Ratanhia põõsad kasvavad viljatul pinnasel ja kuiva keskkonna tingimustes 600–3600 meetri kõrgusel ning neil on ulatuslik juurestik. Juhuslikult hajutatud põõsad kasvavad üldiselt ebasobivas keskkonnas maksimaalselt ühe meetri kõrguseni. Nagu Johann Wolfgang von Goethe nii osavalt kirjutas: „Taime põhijooned on nähtamatud.” Ja ka ratanhiaga, näib taime saladus olevat peidetud ning varjatud selle juurtesse.


 

Poolkerakujuline põõsas on poolparasiit: kuigi ta kasutab fotosünteesi, vajab see täiendavaid toitainete saamiseks peremeestaimi. Maa-alune juurestik, mis võib levida kuni nelja meetri ulatuses, võimaldab taimedel teiste taimede juurtesse pookida ilma peremeestaimi kahjustamata. Need juurestikud mängivad võtmerolli erosiooni ennetamisel piirkondades, kus taimed kasvavad. Seega oli Weleda jaoks väga oluline küsimus, kuidas saada taime juuri ilma loodust kahjustamata.


 

Selle loodusliku taime kasvatamine oli üks strateegia, millele Weleda keskendus, kuid juba uuringu algfaasis selgus, et panus oli suurem kui saadav tulemus. Niisiis viis Weleda läbi säästva loodusliku kogumise uuringu ja töötas välja kogumisstrateegia, mis tagab taimede säilimise, koristustöötajate õiglastel tingimustel töötamise ja inimväärse tasu saamise ning loodus ei kannata.


 

Looduse armastus tuleb loodusest

Sellest ajast alates on Weledal partnerlus perekonnaga, kes elab väikeses Arequipa piirkonna külas, mis kogub nõutud kogused seda väärtuslikku juurt ainult sertifitseeritud loodusliku kogumise kaudu. See perekond, kes on kümne lapsega abielupaar, on sügava veendumuse tõttu võtnud vastu elu, mis on täis raskusi. Nad kaevavad mägedes kõrgetel aladel ning kaugel oma kodukülast. Loomulikult soovivad nad kohusetundlikult ja säästvusele keskendudes taime oma loomulikus keskkonnas oma lastele ja järeltulijatele säilitada. Tavaliselt koguvad nad juuri kümme päeva, seejärel sõidavad saagiga külla tagasi. Neid ajendab oma kodumaa, looduse, tuule ja rahu armastus ning nad on nende ülesannetega sügavalt seotud. Nad ei jäta midagi juhuse hooleks; nad koguvad taimi vastavalt rangetele suunistele, mille Weleda koostas koostöös looduskaitseametiga. See tähendab, et nad tagavad, et pärast saagikoristust jääb loodusesse alles piisavalt taimi ja et ühtki taime ei kaevata välja täielikult. Kui nad juure eemaldavad, külvavad nad kohe sama taime seemneid. Loodus tasustab neid oma jõupingutuste eest mitte ainult turvalise ja pikaajalise sissetulekuga, vaid ka kingitusega olla loodusega ühes oma loomulikus eluruumis ja tunda tõelist seost sellega, mida nad teevad. See on suurepärane kingitus, mis hoiab keha, vaimu ja hinge tervena.


 

Igal aastal dokumenteerib bioloogide meeskond ratanhia taimede arvu piirkonnas ja kontrollib, kas need kasvavad tervislikult ja jätkusuutlikult. Ainult siis, kui taimed läbivad selle katse antakse välja uus luba saagikoristuseks. Weleda puhul tagab see menetlus läbipaistva, jätkusuutliku ja turvalise tarne. Lisaks on see katseprojekt pretsedent. Peruu looduskaitseasutused teevad nüüd tööd, et tagada Weleda poolt välja töötatud säästva kogumise meetod kohustuslikuks kõikidele ettevõtetele, kes soovivad ratanhiat eksportida. See on oluline samm bioloogilise mitmekesisuse säilitamiseks pikas perspektiivis.


 

Punane juur võimsa toimega

Ratanhia taime punastes juurtes on rohkesti tanniine ja seda taime on selles piirkonnas juba sajandeid kasutatud traditsioonilise vahendina põletiku, eriti suu limaskestade, raviks. Tanniinid moodustavad kaitsekihi. Weleda kasutab suu hügieenitoodetes juurte alkoholi ekstrakti, et tugevdada suu kudesid ja vältida ärritust. Seega on taim suuhügieeni jaoks ideaalne abivahend, sest suu tervis on kogu organismi tervise seisukohalt oluline tegur.


 

Tutvu teiste projektidega

Mitmekülgne taim toitmiseks, värskendamiseks ja tervendamiseks

Viinamarja lehed Portugalis

Rahustav ja lõõgastav aroom

Lavendel Moldovas

Koostisaine

Krameria Triandra Root Extract

Krameria Triandra Root Extract

The Krameria Triandra Root Extract contains many tannins that have an astringent (tanning) effect, e.g. to the oral mucosa. Therefore, the dark brown root extract is a particularly suitable ingredient for mouth and dental care products.