Astelpaju

Toskaana, Itaalia
Image of Sea Buckthorn Italy - Buckthorn

C-vitamiinirikkad marjad on täis päikesepaistet

Astelpaju on algselt kasvanud Kesk-Aasia looduses. Aastatuhandete jooksul on see taim levinud põhjapoolsetest Alpidest kuni Põhja- ja Läänemere rannikutele. Astelpaju küpsetest marjadest saadud vitamiinirikast mahla on Weleda oma toidulisandites kasutanud peaaegu 70 aastat. Teise maailmasõja ajal, mil teadlased otsisid looduslikke C-vitamiini allikaid, leidsid nad Šveitsis astelpaju ja otsustasid kasutada taime potentsiaali. Nii sündis Weleda Astelpajueliksiir ja Astelpajumahl.  Weleda on välja töötanud ka vitamiinirikast astelpajuõli sisaldavad looduslikud ja orgaanilised nahahooldusvahendid. 

Parimad sordid

Viimasel kahe dekaadi jooksul on astelpajumarju korjatud looduslikest kasvukohtadest Alpides. Täna saab Weleda parima kvaliteediga marju San Marinost. 100 hektari peal kasvavad taimed annavad igal aastal 200 tonni värsket, orgaaniliselt kasvatatud saaki. 

Künzi & Röthlisberger perefirma on Weleda koostööpartner olnud enam kui 10 aastat. Nad pressivad igal aastal marjadest ligi 100 tonni värsket mahla. Kohalik põllumees Kurt Künzi hakkas eksperimenteerima 80-ndate lõpul Alpidelt kasvavate sortide kultiveerimisega. Kõige sobivamate sortide valik ja kasvatamine on keeruline protsess, mis võtab palju aega ja nõuab kannatlikkust. Kasvatajad suurendavad taimede arvu, kasutades emataimedelt võetud väikeste harude pistikuid, mida kasvatatakse spetsiaalses mullakomposti segus.

Lõpuks kolis Kurt oma biodünaamilise põllumajandustegevuse San Marinosse, Pisan Maremmasse, mis asub päikeselises Toskaanas. Siin on kasvutingimused ideaalsed - mulda toidetakse kompostiga ja päikesepaiste tundide pikkus on pikem kui Alpide lõunaosas. See on oluline, kuna astelpaju vajab nii palju valgust, et ta saaks oma väärtuslikke vitamiinikomplekse luua. Viimase nelja aasta analüüsid näitavad, et marjadest saadud mahl on piisavalt hea koostise ja kvaliteediga.

 

Kurt Künzi ja tema meeskond kasvatavad praegu rohkem kui viit sorti astelpaju. Sisse võetavate mahlade ja siirupite puhul on olulised sordid, mis sisaldavad rikkalikult vitamiine ja mikroelemente. Veini puhul onväga oluline mahla happesus ja õige aroom. Kosmeetikatoodetes on oluline astelpajuõli kõrge kvaliteet, mis on nahahoolduse jaoks väga väärtuslik.

 

Kurt Künzi ja tema nelja töötaja jaoks hõlmab jätkusuutlikkus San Mario's kõike, mida nad teevad. See algab taimede valimisega, jätkub biodünaamilise põllumajanduse valdkonnas ja hõlmab energiasäästuprotsesse, nutikat kompostihaldust ning taimsete ja mineraalsete preparaatide kasutamist mulla elujõulisuse edendamiseks. Seega taimed jäävad terveks ja ei puutu kahjurite ja haigustega kokku. 

Saagikoristus toimub käsitsi- oksad lõigatakse maha, kuna marjad kasvavad üksteisele väga lähedal. Ülejäänud protsessi jaoks on spetsiaalselt ettevalmistatud seade, mis eemaldab marjad okstelt. Siis lähevad nad külmhoonesse, eri sordid märgistatakse ja pressitakse Weleda jaoks mahlaks. Mahl pastöriseeritakse õrnalt ja pakendatakse õhukindlatesse mahutitesse. Järgneav protsessi käigus kogutakse seemned ja pressitakse õli. 

Looduslik taim igal aastal

Looduslik astelpaju taim demonstreerib hästi Weleda bioidünaamilist põllumajandusfilosoofiat ja jätkusuutlikkust. Weleda kasvatab ise või teeb koostööd põllumeestega, et saada oma toodangu jaoks taimi, mille esinemine on looduses hakanud vähenema intensiivse põllumajanduse tõttu. Weleda on seadnud ettevõttes eesmärgi - istutada igal aastal juurde looduses esinevaid taimi. Sel viisil on ohustatud taimeliikide säilimine tulevikus tagatud. Nende taimede kaitsmisega tagab Weleda ka tulevikus jätkuva juurdepääsu olulisele toorainetele, mis on vajalikud meie ainulaadsete toodete jaoks. 

Tutvu teiste projektidega

Orgaaniline seesamiõli on mitmesuguste Weleda kehahooldustoodete oluline komponent. Seda lisatakse nii värskendavatesse dušikreemidesse kui ka beebihooldustoodetesse.

Seesam Mehhikos

Kesk-Ungari põldudel kasvavad erekollaste õitega päevalilled.

Päevalill Ungaris

Koostisaine

Astelpajuõli

Hippophae Rhamnoides Oil

Oranžikas-kollane astelpajuõli sisaldab väärtuslikke toimeaineid. Selles on ohtralt küllastumata rasvhappeid, E-vitamiini ja karotinoide. Astelpajuõli on nahka taastava toimega, antioksüdantide rikas ja intensiivselt hooldav.