Aastast 1921

Weleda - ettevõte, mis on inspireeritud antroposoofiast

Kõik algas haigla ja ravimilaboratooriumiga – need asutasid hollandi arst, Austria filosoof ja keemik ning apteeker Münchenist. Nüüd on saanud sellest maailma juhtiv holistiliste, looduslike, mahekosmeetika ning ravimite valmistaja antroposoofilise teraapia jaoks. Meie moto ‘harmoonia inimese ja looduse vahel’ on palju enamat kui käibefraas – see on tõeline mõistmise süsteem, mida oleme rakendanud alates firma asutamisest.

Kuidas kõik algas

Kolm vaimset ja hingelist avastajat asusid 1920. aasta paiku andma kindlat kuju uutele ideedele välismaalt, mis eksisteerisid kui antroposoofilise õpetuse ja uurimistöö erinevad lõimed. Dr Ita Wegman (1876-1943) avas 1921. aastal Kliinilise ja terapeutilise instituudi (Clinical and Therapeutic Institute) Arlesheim´is Šveitsis, haigla, mis kasutas antroposoofilist meditsiini haigetel patsientidel. Viinis sündinud keemik Oskar Schmiedel (1887-1959) oli juba teinud koostööd nii dr Wegman´i kui Rudolf Steineriga (1861-1925), alates keemiaõpingutest Müncheni ülikoolis ning tõepoolest töötas koos Dr Wegmaniga välja esimese puuvõõriku preparaadi vähiravis, mida veel tänapäeval kasutatakse.

Esimesed revolutsioonilise idee tooted

1920 - 1923

Need kolm alusepanijat töötasid välja esimesed ravimitooted, lähtudes põhimõttest, mis on kujundanud Weleda tootefilosoofiat tänase päevani – meditsiin peaks pakkuma olulist ergutust keha enda ravivõimetele. Uuenduslik idee ennetas seda, mida täiendav metsiiniline uurimustöö tänapäeval tõestab : tervenemist võib tõepoolest esile kutsuda holistiliselt koostatud ravimitoodetega, mis stimuleerivad keha end tervendama.

 

Steiner ja Wegman asutasid 1920. aastal Futurum AG Arlesheim´is Šveitsis ja Der Kommende Tag AG Stuttgart´is Saksamaal – piiratud vastutusega äriühingu majandus- ning vaimsete väärtuste arendamiseks. Mõlemal firmal olid keemia ja farmakoloogia osakonnad, mida juhtisid keemikud, arstid ja apteekrid. Firmade eesmärk oli kindustada finantsressursid, et pidada Freie Waldorfschule´t (Vaba Waldorfkooli) Stuttgart´is – mida tuntakse ka nime all als Steiner School (Steinerkool) – ja School of Spiritual Science (Vaimse Teaduse Kooli) Dornach´is, Šveitsis Goetheanum´i krundil – see on arhitektuuriliselt eriline antroposoofilise liikumise ülemaailmne keskus ja samuti Üldise Antroposoofia Ühingu (General Anthroposophical Society) keskus.

Aastast 1921

Futurum AG võttis 1921.aastal üle katselabori Goetheanum´is, mida juhtis dr Oskar Schmiedel ja ühendas selle keemia-farmatseutika tootmislaboriga, mida juhatas apteeker Ernst Heim. Sama aasta augustis kolis firma uude asupaika kõrvalasuvas Arlesheim´is ning tänapäevase Weleda AG lugu sai alguse.

 

Sellest hetkest alates on peamiselt keskendutud ravimitoodete tootmisele ja looduskosmeetikale : holistliku vaatega inimestele, ühiskonnale ja loodusele. Aastaga jõudis Weleda 120 erineva tooteni ja kaks firmat ühinesid finantspõhjustel firmaks Rahvusvahelised Laboratooriumid ja  Kliiniline Terapeutiline Instituut Arlesheim AG-ks (International Laboratories and Clinical Therapeutic Institute Arlesheim AG).

Mida tähendab nimi "Weleda"

1924 - 1933

Aastaks 1924 oli tekkimas ülemaailmne nõudlus ravimitoodete ja looduskosmeetika järele, mistõttu asutati mitmeid Weleda allettevõtteid. Esimene neist asutati Prantsusmaal 1924.aastal, Holland ja Suurbritannia lisandusid 1925.aastal, järgneval aastal Austria ja Tšehhoslovakkia ning USA ühines perega 1931.aastal.

 

 

 

Weleda sai firma nimeks aastal 1928, mis kohandati germaani ravitseja ja prohveti Veleda nimest. Rudolf Steiner kavandas isiklikult logo, mis on tänapäevani kasutusel. See kujutab stiliseeritud valitsuskeppi ja Aesculapiuse madu – mis on sümboolselt ja mütoloogiliselt seotud ravimisega. Andmise ja saamise sümbol on joonistatud valitsuskepi ümber, mis kujutab Weleda meditsiinilist ja ühiskondlikku lähenemist.

Klassikaliste toodete areng

Kümnendi lõpuks andis Weleda tööd kaheteistkümnele inimesele firma asukohas Schwäbisch Gmündis. Selle esimese kümnendi jooksul arendati klassikalised tooted, mis on siiani populaarsed Weleda klientide hulgas tänapäeval. Tänases kataloogis ja kodulehel võite leida Rosmariini juukseõli (1922), Kaltsiumiühendi (1924), Kaseeliksiiri (1924) ja Arnika massaažiõli (1926), Nahakreemi Skin Food (1927) ja Nulu vannipiima (1927).

Alates aastast 1932 jagas Weleda klientidele infot regulaarse ajakirjaga Weleda Nachrichten – tänapäevane Weleda Ajakiri (Weleda Magazine). Sõja-ajal keelati see ära, kuid nüüd on tal poole miljoniline lugejaskond.

1933 - 1976

Šveitsi firmana elas Weleda II maailmasõja puutumata üle. Tootevalik laienes jõudsalt 50ndatel ning 60ndatel Euroopa majandusbuumi ajal. Ilmusid uued klassikalised tooted, näiteks : Imetamisetee (1950), Astelpaju eliksiir (1955), Näovesi (1959), Habemeajamiskreem (1960), Lavendli vannipiim (1961), Jalapalsam (1962) ja Kastanišampoon (1966). Saialille beebiõli turuletulekuga 1960.aastal, loodi alus edukale beebide ja laste hooldussarjadele, mis põhinevad biodünaamiliselt kasvatatud saialillel.

Weleda igal pool maailmas

Aastal 1952 laienes Weleda Prantsusmaa uuele tootmispaigale St Louis´s Alsace´is. Edasised rahvusvahelised harud loodi Itaalias (1953), Uus-Meremaal (1955), Rootsis (1956), Brasiilias (1959) ja Argentiinas (1965).

 

Olulise läbimurdena alustasid Weleda töötajad 1976.aastal tööd Saksa homöopaatilise farmakopöa monograafiaga. Sealt alates on Weleda vastutanud info eest pea-aegu kõigi rohtude kohta nimekirjas, mis läbivad mineraalse, kuumus- või rütmilise töötluse. 

1977 - 2004

Aastaks 1992 oli Weleda tohutu valikuga, mis koosneb üle 10 000 tootest esindatud 30 riigis. Inimesed muutusid suuremal arvul keskkonnateadlikuks ja kasvas vajadus looduskosmeetika järele, mis viis vanade tootmisretseptide ülevaatamiseni ja uute loomiseni. Edasised rahvusvahelised harud loodi 1990ndatel ja 2000ndatel : Weleda Tšiili 1992, Weleda Peruu 1993, Weleda Jaapan 1999, Weleda Slovakkia 2000 ja Weleda Soome 2004.

Endiselt teerajaja

2006 - tänaseni

Weleda Prantsusmaa avas 2006.aastal Weleda Maailma (Espace Weleda), hea-olu oaasi, kus leiduvad muuhulgas eksklusiivsed spad ja poed.

Weleda ja teised juhtivad looduskosmeetika tootjad asutasid 2007.aastal NaTrue mittetulundusühingu algatuse, mis defineerib selged rahvusvahelised juhised ‘looduskosmeetika’ nimetuse kasutamisele ja kindlustab läbipaistvuse tarbija jaoks, andes välja NaTrue sertifikaati.

 

Weledal täitus 2016.aastal 95 jätkusuutliku kasvu aastat. Me oleme nüüd üks kõige paremini tuntud antroposoofilise meditsiini, ja peamine looduskosmeetika pakkuja. Täna on Weledal umbes 2000 täisajaga töötajat ümber maailma, kellest 70 % on naised. Lisaks teeb Weleda koostööd paljude teiste firmadega ja partneritega, näiteks uurimistöö, jaemüügi ja toormaterjalide kogumisel.

Tehes ajalugu oma pärandiga

Oma ajaloo vältel on Weleda jätkanud arenemist pühendunud inimeste abi ja ühistööga ümber maailma. Arendades teisi rahvuslikke firmasid, on toimunud uut tüüpi ümberilmastumine – paljudes riikides, kus firma täna toimib, on patsiendid, arstid ja apteekrid andnud tõuke valitsusele, nõudes antoposoofilisi ravimitooteid ja looduskosmeetikat.

 

Weleda on alati jäänud truuks iseendale, asutajatele ja oma väärtustele. Ülemaailmse kaubamärgina on Weleda ühiskondlikult, keskkonna-alaselt ja majanduslikult toiminud samade põhimõtete järgi alates ajast aastal 1921, kui firma avas uksed tervistamisele ning kehahooldusele.

Avasta rohkem

Edulugu, mis põhineb tugevatel printsiipidel

Tänase päevani jääb Weleda truuks oma asutajate kindlalt hoitud vaimsetele põhimõtetele ja nende mõju kandub läbi terve firma. Meie tooted on loodud, et toetada inimeste isiklikku arengut, et saavutada, taastada ja säilitada tervist ning tagada inimese füüsiline heaolu ja harmooniline elustiil.

Kes me oleme

Ilu läbi harmoonia keha, hinge ja vaimu vahel

Meie lubadus on inspireerida sinu keha, hinge ja vaimu. Samal ajal me toetame sind, et sa saaksid välja tuua oma unikaalse elujõu ja avastada sisemine tasakaal.

Looduslik ilu

Integreeritav meditsiini süsteem

Weledas me läheneme meditsiinilile terviklikult. Meie teadmised ja praktika põhinevad antroposoofilise meditsiini süsteemil, mille asutajaks on filosoof Rudolf Steiner ja arst Ita Wegmann

Holistiline tervis

Weleda pühendumine kolmele jätkusuutlikule sambale

Weledas me püüdleme selle poole kaitstes ja austades meie keskkonda ja selle liigirikkust, õiglaselt koheldes ja tasustades töötajaid, partnereid ja kogukondi ning luues eetilist majandust, mis lisab, mitte ei kahanda väärtust.

Jätkusuutlikkus