loodus

Paju: taime botaaniline profiil

Paju oksad koristatakse oktoobrist jaanuarini. Okstelt kooritakse koor ja seejärel kuivatatakse õrnalt. Koore ekstrakti kasutatakse loodusliku kosmeetika koostisainetena.

Taim

Paju on pajuliste sugukonda kuuluv mitmeaastaste heitlehiste lehtpuude ja põõsaste perekond.  Tänu oma tugevatele, hargnenud juurtele, mis jõuavad põhjavette, suudab paju kuivas keskkonnas areneda. Paju ulatuslik juurestik on hästi õhutatud ja hoiab mulda kokku, et vältida erosiooni. Seetõttu kasutatakse paju kaitsetaimena kallastel ja nõlvadel.  Maailmas on umbes 400 paju liiki, enamik neist kasvab Euroopas, Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas. Perekonna nimi, Salix, pärineb Ladina salirist (hüpata), viidates paju kiirele kasvule.

 

Õied

Paju on kahekojaline, mis tähendab, et emased ja isased õied taimedel eraldi. Õied tekivad kevadel enne lehti. Paju õied erinevad nii suuruse kui värvi poolest. Emased on väikesed ja rohelised, samas kui suuremad meessoost urvad on kaetud kollaste tolmukatega, mis muudavad need karvaseks. Õitsemisperiood on aprillist maini, samal ajal kui pajule tekivad lehed. Selle seemned valmivad juunist juulini ja on kaetud pika, valge karvaga, mis aitab neil tuulega levida.

Kasutamine

Paju oksad koristatakse oktoobrist jaanuarini. Oksad kooritakse ja seejärel kuivatatakse õrnalt. Koore ekstrakte kasutatakse loodusliku kosmeetika koostisainetena. Pajukooreekstraktil on antimikroobsed ja nahka rahustavad omadused.